Зміст

 

  1. Загальна інформація
  2. Які акумуляторні батареї можна використовувати з ДБЖ або інверторами
  3. Як підібрати напругу акумулятора для ДБЖ
  4. Як правильно підключити акумулятор до безперебійника або інвертора
  5. Як з'єднати кілька акумуляторів. Паралельне та послідовне з'єднання акумуляторів

 


 

В наш час існує велика ймовірність відключення електроенергії, що робить наше повсякденне життя як мінімум незручним.

Одним із способів вирішення цієї проблеми може бути покупка готового комплекту резервного живлення, який складається з акумуляторної батареї (АКБ), що працює у зв'язці з джерелом безперебійного живлення (ДБЖ) або інвертором. У цьому випадку Ви будете впевнені, що всі компоненти комплекту підібрані правильно і сумісні один з одним.

Якщо ж Ви хочете самостійно зібрати та підключити такий комплект, то у Вас можуть виникнути деякі питання, відповіді на найчастіші з яких ми наводимо нижче.

Як завжди хочемо нагадати, що для багатьох питання та відповіді на них можуть здатись простими або елементарними, але далеко не всі розуміють різницю між постійною напругою батареї та змінною напругою в мережі. І чому не можна напряму підключити розетку до акумулятора.

Всі наші електроприлади працюють від змінного струму з напругою 220 вольт, тому не можна просто підключити розетку до акумулятора, оскільки він має постійний струм з напругою від 12 до 48 вольт, залежно від моделі АКБ. Для перетворення цієї напруги потрібні спеціальні пристрої, такі як джерело безперебійного живлення або інвертор. Вони перетворюють постійні 12 вольт, що видаються акумуляторною батареєю, в 220 вольт, від яких вже і працюватиме ваш газовий котел, холодильник чи будь-яка інша побутова техніка.


 

Які акумуляторні батареї можна використовувати з ДБЖ або інверторами

 

Почнемо з типів АКБ, які можна використовувати для підключення до інверторів та безперебійників.

У більшості випадків використовують три види АКБ:

  • Гелеві (Gelled Electrolite) — у назві Ви побачите GL. У цих АКБ електроліт має желеподібний, в'язкий стан.
  • Мультигелеві — в назві мають абревіатуру AGM та/або MG. Багато хто помилково вважає, що AGM і MG це два різні види батареї. Насправді це технологія Absorbent Glass Mat, при якій простір між пластинами заповнений скловолокнистим матеріалом, який вбирає електроліт. Завдяки цьому виходить ефект схожий на гелеві АКБ.
  • Літій-залізо-фосфатні — позначаються як LiFePO4. Це вид літієвих батарей, які мають високу надійність та великий ресурс роботи.

Вкрай не рекомендується використовувати в житлових приміщеннях прості кислотні акумулятори, які стоять в автомобілях. При роботі вони виділяють шкідливі гази/випари, що може бути небезпечним для життя.


 

Як підібрати напругу акумулятора для ДБЖ

 

Слід знати, що не так важливо, який тип АКБ Ви оберете, як те, наскільки вірно Ви підберете його напругу.

Різні види ДБЖ у своїй роботі використовують акумулятори з різною напругою. Чим потужніше джерело безперебійного живлення, тим вища напруга постійного струму потрібна для його роботи:

  • до 1 кВт — безперебійники з малою потужністю, працюють від 12 вольт;
  • від 1 кВт до 2 кВт — працюватимуть від 24 вольтового АКБ;
  • від 2 кВт — ДБЖ великої потужності, використовують акумулятор 48 вольт.

 

Як же правильно підключити акумулятор до безперебійника або інвертора?

 

Фізично підключити АКБ до безперебійника не важко.

Усі АКБ мають два контакти «➕» та «➖». За загальноприйнятими стандартами плюсові клеми та дроти мають червоний колір, а «мінус» позначають чорним. Це допоможе Вам не переплутати плюс із мінусом (полярність), що дуже важливо при підключенні.

Всі ДБЖ, які мають можливість підключення зовнішніх батарей, мають два дроти, що виходять з корпусу. Червоний провід затискаємо болтом до плюсу на АКБ (болти йдуть у комплекті), чорний до мінуса.

Підключення до інвертора відбувається аналогічно.

Важливо запам'ятати, що спочатку Ви підключаєте дроти до АКБ, а потім включаєте ДБЖ!


 

Паралельне та послідовне підключення акумуляторів

 

Часто виникають ситуації, коли Вам необхідно збільшити або ємність, або загальну напругу акумулятора у системі резервного живлення. Для цього потрібно додатково підключити ще один або кілька АКБ. І тому виникає питання «як з'єднати два акумулятори (або більше)?»

Вибір методу підключення залежатиме від того, що у Вас на меті.

Якщо потрібно збільшити загальну напругу, акумулятори підключаються послідовно.

Якщо Вам потрібно збільшити ємність, наприклад, для збільшення часу роботи комплекту резервного живлення, потрібно використовувати паралельне підключення.

Запам'ятайте загальні правила та рекомендації для обох видів підключення. Усі АКБ повинні мати:

  1. однакову напругу;
  2. одну і ту ж технологію: AGM (MG), GL або LiFePO4;
  3. рівний рівень заряду (для підстраховки бажано використовувати балансувальну систему);
  4. однаковий перетин з'єднувального кабелю.

Якщо не дотримуватися цих рекомендацій, це може призвести до зменшення терміну служби, недозаряду окремих АКБ у зв'язці, а також до інших небажаних наслідків.


 

Послідовне підключення акумуляторів

 

При послідовному з'єднанні акумуляторів напруга батарей сумується, ємність залишається рівною ємності однієї батареї.

Наприклад, якщо таким способом підключити два акумулятори на 12 вольт з ємністю 100 Ач, на виході ми отримаємо напругу 24 вольта, ємність системи при цьому не зміниться і становитиме 100 Ач. І відповідно підключивши 4 акумуляторні батареї по 12 вольт, ми отримаємо 48 вольт на виході.

Як ми вже згадували, послідовне з'єднання використовується для збільшення загальної напруги АКБ.

Це може знадобитись при підключенні до ДБЖ, які розраховані на більшу напругу ніж може дати одна акумуляторна батарея.

При послідовному з'єднанні АКБ схема підключення до безперебійника виглядає так: «плюсова» клема першого акумулятора з'єднується з позитивним виходом ДБЖ, його «мінусова» клема з'єднується з «плюсовою» клемою другого акумулятора і так далі. «Мінусова» клема останнього в ланцюзі акумулятора з'єднується з негативним виходом ДБЖ.

Звертаємо Вашу увагу, спочатку Ви з'єднуєте акумулятори між собою, потім підключаєте їх до ДБЖ, і потім включаєте ДБЖ!

Схема послідовного з'єднання акумуляторів


 

Паралельне підключення акумуляторів

 

При паралельному підключенні АКБ сумується ємність всіх батарей, напруга всього ланцюга дорівнюватиме напрузі однієї батареї.

Наприклад, підключивши дві АКБ по 12 вольт з ємністю 100 Ач кожна, на виході системи ми отримаємо напругу 12 вольт і ємність 200 Ач.

При паралельному підключенні акумуляторів усі їх позитивні клеми з'єднуються одна з одною і підключаються до «плюсового» виходу ДБЖ. Аналогічно всі негативні клеми, з'єднані між собою, підключаються до «мінусового» виходу ДБЖ.

Нагадуємо, що спочатку Ви з'єднуєте акумулятори, потім підключаєте дроти до ДБЖ, і лише потім вмикаєте ДБЖ!

Cхема паралельного підключення акумуляторів


 

Підсумки підключення

 

У більшості випадків для підключення сучасних побутових джерел безперебійного живлення не потрібно особливих навичок. Достатньо уважно прочитати інструкцію. Але завжди потрібно пам'ятати про техніку безпеки при роботі з електроприладами.

Будьте обережні та бережіть себе!